Kdo jsem

Otakar Mareš, PGA Teaching Professional

Narodil jsem se 29. května 1981 v Pardubicích. Od dětství jsem se věnoval sportu, zejména lednímu hokeji jak velela tradice naší rodiny. Můj děda, Otakar Mareš nejstarší, byl extraligovým hráčem a po ukončení hráčské kariéry se stal trenérem juniorského týmu pardubického hokeje. Mezi jeho svěřence patřila i brankářská legenda Dominik Hašek. Stejně tak můj otec a jeho bratr, se dlouho hokeji aktivně věnovali.

V roce 1994 jsme s otcem při pobytu v novodobé Mecce golfu na Floridě v USA poprvé vyzkoušeli golf, okamžitě  jsme mu propadli,  stal se doslova rodinnou vášní. Po návratu domů do ČR jsme „po amatérsku“ pokračovali s golfem na louce u naší chalupy, nicméně za nedlouho jsme se stali členy golfového klubu ve Svratce, který byl v té době jedním z mála  u nás. To vše, aniž bych tehdy ještě tušil,  nastartovalo moje další profesní zaměření.

V roce 2001 jsem úspěšně  ukončil studia na střední průmyslové škole  a vše směřovalo k tomu, že půjdu ve šlépějích otce a budu pracovat v jeho firmě.  Ve volném čase jsem se ale stále intenzivně věnoval golfu a v roce 2003 jsem si ve snaze o  prohloubení svých znalostí v oblasti golfu  udělal kurz cvičitele. V té době jsem byl osloven Petrem Němcem, zda-li bych se nechtěl stát členem PGA  a teaching –PRO.  Do PGA jsem vstoupil  v lednu 2004. V roce 2007 jsem úspěšně složil závěrečnou zkoušku s dosažením plné trenérské kvalifikace v Českém národním vzdělávacím golfovém centru – Five Star Golf Academy a trenérské licence B – II.tř. na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze.

Mým prvním trenérským působištěm byl driving range Brno – Žabovřesky (2004-2005), dále jsem působil v golfovém klubu Nová Amerika (2006), Jičíně (2007-2009)  a současně v Hodkovičkách (2007-2009), kde jsem oslovil Karla Skopového junionra s myšlenkou založit Tréninkové centrum mládeže což se nám podařilo zrealizovat. Mým dalším působištěm byl Rohanský ostrov (2010-2011) a od roku  2012 jsem se vrátil zpět do Hodkoviček. Za nejdůležitější moment při získávání svých praktických trenérských zkušeností považuji  téměř 7-letou spolupráci se zkušeným trenérem Jiřím Kromichalem, který mě profesně asi nejvíce ovlivnil a dal základ mému pohledu na techniku a výuku golfu.

Vzhledem k velkému rozvoji tréninkových metod a trendů v současném golfu, kdy nedílnou součástí je i možnost využití moderní techniky , která neodiskutovatelně urychluje výuku, jsem se v roce 2012 rozhodl jít s tímto trendem. Investoval jsem do dvou  inovativních technologií a rozhodl se je jako první v ČR nabídnout v rámci běžné výuky. Moje volba padla na špičkový kamerový systém s vizualizací v reálném čase Scout Analyzer a patovací systém Zenio. Oba systémy používají během tréninku hvězdy světového golfu jako Tiger Woods, Martin Kaymer a Justin Rose.

Jak to již v životě bývá, někdy Vás i špatná životní zkušenost posléze přivede k něčemu dobrému. Tak bych popsal moje setkání s Mgr. Julií Demekovou, fyzioterapeutkou z týmu prof. Pavla Koláře z Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2.LF UK a FN Motol. Mgr. Demekovou jsem vyhledal v době, kdy se pro mě staly naprosto limitující bolesti bederní páteře, které vycházely z nevhodných pohybových stereotypů- jak při běžné chůzi a postoji, tak zejména při golfu. Během následující rehabilitace jsme se domluvili na spolupráci cílené přímo na golfisty, se kterými už  Mgr. Demeková měla zkušenosti. V USA školila i fyzioterapeuty Roryho McIlroye. Tato spolupráce se neomezila jen na kompenzační cvičení, ale vznikl tak i inovativní koncept, který vychází z dokonalé znalosti anatomie, fyziologie a biomechaniky pohybu. Je navíc vždy „šitý hráči na míru“, a jeho cílem je posunout možnosti hráče o kus dál.

 Mým cílem je nabídnout jak rekreačním, tak výkonnostním hráčům komplexní služby, které jim zaručí kvalitní hráčský  rozvoj pod dohledem špičkových odborníků, jejichž spektrum se snažím postupně  rozšiřovat. Dalším cílem  mého profesního snažení je vychovat úspěšné mladé hráče, což je jistě cíl nelehký, pokud bychom se svými ambicemi chtěli směřovat za hranice naší republiky. Mezi naděje jistě patří Dominik Pavouček, Blanka Marešová, Aneta Beranová, a pevně věřím, že se tato řada talentů dále rozšíří.

 

Motto: „ Trénujte a hrajte jako ti nejlepší!“

 

Otakar Mareš

PGA Golf Professional